بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > رپورتاژ آگهی : مهاجرت کاری به آلمان در سال 2023 (شرایط و مدارک لازم)

مهاجرت کاری به آلمان در سال 2023 (شرایط و مدارک لازم)

مهاجرت کاری به آلمان در سال 2023

یکی از راه های مهاجرت به کشورهای توسعه یافته به ویژه آلمان، مهاجرت با ویزای کاری است. مهاجرت کاری به آلمان به دلیل جایگاه ویژه این کشور در صنعت و تجارت سبب شده تا سالانه هزاران مهاجر بخواهند خود را از راه های قانونی و غیرقانونی به این کشور برسانند. اگر بخواهید از طریق مهاجرت کاری به آلمان سفر کنید، مطالعه این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

 

چرا آلمان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت کاری است؟

چرا آلمان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت کاری است؟

مهاجرت کاری به آلمان یکی از گزینه های وسوسه انگیز برای کسانی است که به قصد کار و شغل می خواهند یکی از کشورهای اروپایی را انتخاب کنند. نگاهی کوتاه به آمار آلمان که در جایگاه  چهارم اقتصاد جهان است و نام سرزمین مخترعین بر آن نهاده شده نشان می دهد، که این کشور بهشت کسانی است که قصد مهاجرت کاری دارند. فرصت های زیاد شغلی برای مهاجران خارجی با توجه به حضور کمپانی های بزرگی که در آن وجود دارد، هر مهاجری را به سمت آلمان جذب می کند. فقط کافی است فرد متقاضی ویزای مهاجرت کاری، موفق به دریافت دعوتنامه از کارفرمای آلمانی شود. برای این کار رزومه خود را برای کارفرمایان آلمانی ارسال و در صورت قبولی از سوی یکی از آن ها می توانید برای درخواست ویزا اقدام کنید.

اگر فردی درآمد ماهانه 4200 یورو داشته باشد و این موضوع توسط اداره کار آلمان تایید شود می تواند کارت آبی آلمان را دریافت کند. کارت آبی بهترین نوع ویزای کاری است که یک فرد می تواند با قصد مهاجرت کاری دریافت کند. این ویزا مزیت های زیادی مثل امکان تمدید، تبدیل آن به دیگر ویزاها و اعتبار 4 ساله دارد. با تمدید مجدد آن می توانید پس از 5 سال برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید. نکته مهمی که در این زمینه می تواند به شما کمک کند لزوم اخذ مدرک زبان آلمانی است، داشتن این مدرک بعلاوه سابقه 8 ساله کار در آلمان در نهایت شما را موفق به اخذ پاسپورت آلمانی می کند.

در صورتی که بخواهید درخواست ویزای کاری به آلمان بدهید لازم است تمام مدارک شناسایی فردی، تحصیلی، شغلی و…. خود را برای ترجمه به یک دارالترجمه آلمانی رسمی بسپارید. موسسه معتبر و رسمی رنسانس این شرایط را برای شما فراهم کرده تا به صورت آنلاین برای ترجمه رسمی مدارک خود اقدام کنید. رنسانس دارالترجمه انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و ترکی استانبولی است.

 

لیست مشاغل پرتقاضا در آلمان

لیست مشاغل پرتقاضا در آلمان

یکی از مهمترین دغدغه های کسانی که قصد مهاجرت کاری به آلمان دارند پیدا کردن شغلی مناسب و مرتبط با تخصص و مدرک تحصیلی آن ها است. کشور آلمان هر ساله نیازمندی های خود در زمینه های شغلی مختلف را اعلام می کنند و متقاضیان می توانند بر اساس آن برنامه ریزی کنند. از همین رو برای سال 2023 مهمترین مشاغلی که اعلام نیاز درباره آن ها صورت گرفته عبارت است از رشته های مهندسی سازه، برق، کامپیوتر، مکانیک، خودرو و مخابرات. کسانی که در این زمینه ها از دانشگاه های معتبر ایران دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و سوابق شغلی مرتبط در این زمینه داشته باشند شانس بالایی در قبولی دارند.

علاوه بر این موارد پرستاران، فعالان حوزه ساخت و ساز، امور مالی و خدمات تجاری نیز می توانند برای کار در آلمان از فرصت های خوبی برخوردار باشند. به طور کلی می توان مهمترین مشاغلی که در آلمان متقاضی زیادی دارد در موارد زیر برشمرد:

 • علوم طبیعی
 • حقوق
 • فیزیک
 • نجوم
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • مهندسی عمران
 • کامپیوتر
 • تکنولوژی اطلاعات
 • مهندسی صنایع و سایر رشته های مهندسی
 • ریاضی و علوم کامپیوتری
 • اقتصاد
 • تجارت
 • معماری

و بسیاری از رشته های دیگر که برای اطلاع از آن می توانید با سرچ در سایت های کاریابی معروف آلمان مطلع شوید.

یکی از مهمترین دغدغه ها پس از پیدا کردن کار و دریافت ویزا درآمدی است که فرد می تواند به صورت ماهانه دریافت کند. حداقل حقوق افراد ماهانه حدود 1744 یورو معادل هر ساعت 10.45 یورو است. در صورتی که کارگری رقمی کمتر از این میزان مصوب دریافت کند دولت وظیفه حمایت از فرد را برعهده دارد. با این وجود متوسط دریافت حقوق در آلمان ماهانی رقمی حدود 3994 یورو است. البته این رقم به عوامل مختلفی مانند جنسیت، سابقه کار، تخصص فرد، میزان تحصیلات، سوابق کاری فرد و نیز منطقه جغرافیایی بستگی دارد.  با این وجود می توان متوسط دستمزد پرداختی در مشاغلی مانند بانکداری 4140 یورو، مهندسی 3220 یورو، منابع انسانی 3600 یورو، مخابرات 3360 یورو، تبلیغات و مارکتینگ 4270 یورو و… است.

همچنین بخوانید: بورسیه تحصیلی آلمان را چگونه بگیریم؟

در صورتی که به دنبال پیدا کردن کارفرما یا شغل مناسب هستید کافی است در سایتهای معروف کاریابی آلمان که در ادامه به آن اشاره می شود مراجعه کنید:

علاوه براین سایت ها، وب سایت های دیگری نیز فعال هستند که می توانید با جستجو در گوگل آن را پیدا کنید. پیدا کردن شغل در آلمان ممکن است کمی زمان بر باشد اما در نهایت می توانید به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنید.

 

شرایط لازم برای مهاجرت کاری به آلمان

شرایط لازم برای مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان البته خیلی هم آسان نیست. داشتن تخصص یا توانمندی خاص در کنار نیاز کارفرمای آلمانی به این تخصص و توانمندی هم امری ضروری است. از مهمترین شرایطی که لازم است فرد برای مهاجرت کاری به آلمان داشته باشد:

 1. دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. حداقل سن قانونی 18 سال
 3. داشتن رزومه کاری حرفه ای حداقل 5 ساله در زمینه رشته تحصیلی خود
 4. تمکن مالی فرد برای اداره هزینه های زندگی در مدت اقامت در آلمان
 5. لزوم داشتن قرارداد بیمه درمانی یا توریستی در آلمان

 

مدارک لازم

در زمانی که بخواهید برای مهاجرت کاری به آلمان اقدام کنید لازم است مدارک زیر را آماده و به سفارت ارائه کنید:

 1. عکس پرسنلی
 2. نوشتن انگیزه نامه و اهداف برنامه ها
 3. داشتن رزومه تحصیلی و شغلی
 4. مدارک هویتی
 5. فرم درخواست ویزا
 6. قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی با جزئیات کامل
 7. گواهی تمکن مالی فرد متقاضی
 8. داشتن بیمه مسافرتی
 9. اسناد محل اقامت فرد در آلمان
 10. پاسپورت و کپی از صفحه های اول و دوم آن
 11. گواهی عدم سوء پیشینه
 12. رسید 75 یورویی اخذ ویزا

 

جمع بندی

مهاجرت کاری به آلمان یکی از راه های مناسب برای کسانی است که مدرک دانشگاهی و سابقه کاری مرتبط آن را دارند. از دیگر سو در آلمان نیز این موقعیت شغلی متقاضی هم دارد. در این صورت فرد می تواند با کمی تلاش برای جستجوی شغل، دریافت مدرک زبان و آماده سازی همه شرایط برای دریافت ویزای کاری به این کشور اقدام کند.

مهاجرت کاری

پست های مرتبط

شرکت در دوره اوسبیلدونگ آلمان

بهترین رشته ها برای شرکت در دوره اوسبیلدونگ آلمان آوسبیلدونگ یک دوره…

۲۱ آبان ۱۴۰۲

مهاجرت کاری به تهران به صرفه است یا خیر؟

تهران به عنوان پایتخت ایران، یکی از شهرهای بزرگ و پرتراکم است…

۱۶ آبان ۱۴۰۲

5 دلیل تحصیل در قبرس شمالی

قبرس به عنوان سومین جزیره پهناور دریای مدیترانه شناخته می‌شود که قسمت…

۲۲ مهر ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید