بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > مسافرت : معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول

معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا که توسط امپراتور ژوستینیانوس در سال 532 ساخته شد، به دلیل اینکه در زیر کلیسای Stoa قرار دارد به عنوان آب انبار باسیلیکا نیز شناخته می شود . این آب انبار یک سازه غول پیکر است که مساحتی مستطیلی به طول 140 متر و عرض 70 متر را پوشش می دهد. 336 ستون با ارتفاع 9 متر در داخل آب انبار وجود دارد که از طریق یک راه پله سنگی 52 پله ای قابل دسترسی است. این ستون ها که در فواصل 80/4 متری از یکدیگر برپا شده اند، 12 ردیف را تشکیل می دهند که در هر ردیف 28 ردیف است.

این ستون‌هایی که از آب بیرون می‌آیند، یادآور جنگلی وسیع هستند و به محض ورود به آب انبار، بازدیدکننده را تحت تأثیر قرار می‌دهند. وزن سقف آب انبار از طریق طاق های صلیبی شکل و طاق های گرد به ستون ها منتقل می شد.بیشتر ستون ها که ظاهراً اکثر آنها از ساختمان های قدیمی تر جمع آوری شده و از سنگ گرانیت انواع سنگ مرمر تراشیده شده اند، از یک تکه تشکیل شده است. و برخی از آنها از دو قطعه روی هم تشکیل شده است. عناوین این ستون ها از مکانی به مکان دیگر ویژگی های متفاوتی دارند. در حالی که 98 مورد از آنها منعکس کننده سبک کورنتی هستند، برخی از آنها منعکس کننده سبک دوریک هستند. دیوارهای آجری به ضخامت 4.80 متر و کف سنگفرش آجری آب انبار با لایه ضخیم ملات خراسان اندود شده و آن را ضد آب کرده است. این آب انبار که در مجموع 9 هزار و 800 متر مربع مساحت دارد، ظرفیت ذخیره سازی آب تقریباً 100 هزار تن را دارد.

آب این آب انبار که 7 هزار برده در آن کار می کردند، از مرکز توزیع آب Eğrikapı در جنگل های بلگراد در 19 کیلومتری شهر و با کمک قنات 971 متری والنس (Bozdoğan) که توسط آن ساخته شده بود، آورده شد. امپراتور والنس در (368) و قنات ماگلوا به طول 115.45 متر که توسط امپراتور ژوستینیان ساخته شده است. اکثر ستون‌های آب انبار استوانه‌ای هستند، به جز تعدادی که زاویه‌دار یا شیاردار هستند. در میان این ستون ها، ستونی که با تکرار چشم طاووس، شاخه آویزان و اشک به شکل کنده کاری شده و برجسته تزئین شده است، توجه خاصی را به خود جلب می کند. این ستون از IV است . این شبیه به ستون های طاق پیروزی تئودزیوس بزرگ (379-395) متعلق به قرن شانزدهم است .

دو سر مدوسا که به عنوان پایه در زیر دو ستون در گوشه شمال غربی آب انبار استفاده می شود، شاهکارهای هنر مجسمه سازی عصر روم هستند. کسانی که از آب انبار بازدید می کنند با حیرت چهارم را تماشا می کنند. اگرچه هیچ اطلاعات دقیقی مبنی بر اینکه این سرها از قرن شانزدهم به اینجا برده شده اند، وجود ندارد، اما گمان می رود که آنها را از یک بنای باستانی که به دوره روم جوان بازمی گردد برداشته و به اینجا آورده اند.

پس از فتح استانبول توسط عثمانی‌ها در سال 1453، مدتی از آب انبار باسیلیکا استفاده شد و آب به باغ‌های کاخ توپکاپی، جایی که سلاطین در آن زندگی می‌کردند، تامین شد. آب انباری که ظاهراً توسط عثمانی‌ها که آب لوله کشی، یعنی آب جاری را به آب ساکن ترجیح می‌دادند، استفاده نمی‌کردند، پس از تأسیس تأسیسات آبی خود در شهر، توسط مسافر هلندی P. Gyllius که آمد، دوباره کشف شد. به استانبول در 1544-1550 برای بررسی ویرانه های بیزانس.

آب انبار باسیلیکا از بدو تاسیس تاکنون تحت تعمیرات مختلفی قرار گرفته است. این آب انبار که دو بار در دوران امپراتوری عثمانی بازسازی شد، اولین بار در قرن 18 توسط III تعمیر شد. این بنا توسط معمار Kayserili Mehmet Ağa در زمان سلطنت احمد ساخته شد. دومین تعمیر اساسی در قرن نوزدهم توسط سلطان دوم انجام شد. در زمان عبدالحمید (1876-1909) است. بزرگترین تعمیر در دوره جمهوری در سال 1985 انجام شد. در 18 شهریور 1366 پس از برداشت 50 هزار تن گل و لای و ساخت سکوی تور به پایان رسید و مجدداً به روی بازدیدکنندگان باز شد.

مهاجرت کاری

پست های مرتبط

راهنمای سفر به کاپادوکیا ترکیه

کاپادوکیا ترکیه محبوب ترین مکان برای بالون سواری در جهان است و…

۱۳ فروردین ۱۴۰۳

آیا برای سفر به مسکو نیاز به ویزا داریم؟

آیا برای سفر به مسکو، این شهر زیبا و تاریخی ویزا الزامی…

۲۷ اسفند ۱۴۰۲

سفر به بهشت روی زمین: تورهای بالی، تایلند و مالزی

در جستجوی زیبایی‌ها و مکان هایی برای سفر، گاهی به دنبال مقصدهایی…

۲۷ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید