Skip to content

گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان
زمان مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

1. بررسی گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان

گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان می‌تواند خیال دانشجویان بین‌المللی را از پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان راحت کند. بورسیه های متنوعی در آلمان ارائه می‌شوند که شما می‌توانید با کسب اطلاع از شرایط لازم، برای گرفتن آن‌ها اقدام کنید. با مطالعه وب‌سایت بورسیه از چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان مطلع خواهید شد و می‌توانید در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهید. شما در هر مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و حتی دبیرستان) و با هر رشته تحصیلی (مهندسی، پزشکی، علوم انسانی، مدیریت و …) می‌توانید از بورسیه های تحصیلی آلمان بهره‌مند شوید و دوران تحصیل راحتی را در این کشور بگذرانید. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درباره بورسیه تحصیلی آلمان می‌گردید، به مطالعه این مطلب بپردازید چرا که ما انواع بورسیه در آلمان را معرفی کرده، شرایط اخذ آن‌ها را شرح داده‌ایم. پس همراه ما بمانید.

بورسیه تحصیلی آلمان

2. شرایط تحصیل رایگان در آلمان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که دانشجویان بین‌المللی سراسر جهان را جذب تحصیل در آلمان می‌کند، امکان تحصیل رایگان در این کشور است. اما چگونه این امکان فراهم می‌شود؟

در پاسخ باید بگوییم ۲ راه اصلی برای تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد:

 1. اخذ پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه های دولتی آلمان که شهریه دریافت نمی‌کنند و به جز هزینه ثبت نام و برخی مراحل اداری (حدود ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو)، هزینه دیگری ندارند.
 2. گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان و پوشش هزینه‌های تحصیل توسط کمک‌هزینه دریافتی.

با این حساب اگر به دنبال تحصیل رایگان در آلمان هستید، باید یا بهترین دانشگاه های دولتی آلمان را بشناسید یا شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان را بدانید. ما در این مقاله از راه دوم و چگونگی گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان حرف می‌زنیم.

3. معرفی انواع بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه های تحصیلی آلمان را می‌توان در سه دسته‌بندی اصلی بررسی کرد. در دسته اول، بورسیه های دولتی قرار دارند. همانطور که از اسم این نوع پیداست، دولت آلمان با ارائه کمک هزینه تحصیلی در تلاش است دانشجویان بین‌المللی بیشتری جذب و شرایط تحصیل را آسان کند. برخی از مهم‌ترین بورسیه های دولتی آلمان عبارتند از:

 • بورسیه DAAD
 • بورسیه تحصیلی DKFZ 2023

در دسته دوم بورسیه های تحصیلی آلمان، بورسیه های خارجی قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر برخی سازمان‌های غیرمرتبط با حوزه آموزش یا سازمان‌های بین‌المللی همواره بورسیه های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. از جمله نمونه‌های بورسیه خارجی آلمان می‌توان به بورسیه بنیاد هاینریش بول و همچنین بورسیه اراسموس اشاره کرد.

اما دسته سوم بورسیه های آلمان، کدام دسته است؟‌ دسته بورسیه های دانشگاهی! شما می‌توانید از دانشگاهی که بورسیه می‌گیرید، درخواست بورسیه نیز داشته باشید. گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه های آلمان گاهی همزمان با گرفتن پذیرش تحصیلی از آن‌ها پیش می‌رود. اما کدام دانشگاه ها بورسیه تحصیلی می‌دهند؟ به فهرست زیر توجه کنید:

 • دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)
 • دانشگاه هامبولت (Humboldt-Universität zu Berlin)
 • دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ (Hamburg University of Applied Sciences)
 • دانشگاه گوته فرانکفورت (Goethe University Frankfurt)
 • دانشگاه RUB (Ruhr University Bochum)

در بخش بعدی این مطلب به سراغ هزینه‌هایی که بورسیه های تحصیلی آلمان پوشش می‌دهند، می‌رویم و برآوردی از هزینه زندگی در آلمان ارائه می‌دهیم. همراه ما بمانید و به مطالعه ادامه دهید.

بورسیه DAAD

4. مزایای اخد بورسیه تحصیلی آلمان

شما با گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا بدون دغدغه مالی به تحصیل و پژوهش خود می‌پردازید و تمام تمرکز خود را خرج پیشرفتتان می‌کنید. بورسیه های تحصیلی آلمان تمام یا بخشی از هزینه‌های شما را پوشش می‌دهند. از جمله هزینه‌هایی که مشمول بورسیه تحصیلی آلمان می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه تحصیل در آلمان و شهریه دانشگاه (در صورت وجود)
 • هزینه ماهانه زندگی در آلمان
 • برخی هزینه‌های جانبی مانند کتاب
 • هزینه بیمه
 • هزینه سفر

توجه داشته باشید که تمام بورسیه‌های آلمان الزاماً مجموعه موارد مذکور در فهرست بالا را پرداخت نمی‌کنند و هر بورسیه بسته به شرایط خود کمک هزینه‌هایی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

از دیگر مزایای حائز اهمیت بورسیه های آلمان، عدم محدودیت آن‌ها در رشته تحصیلی است. به عبارت دیگر اگر بپرسید « المان چه رشته هایی را بورسیه می کند؟»، پاسخ می‌دهیم «تقریباً تمام رشته‌ها را!» شما چه دانشجوی پزشکی باشید و چه دانشجوی مهندسی، چه به دنبال مدرک مدیریت باشید و چه حقوق، می‌توانید برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان اقدام کنید.

5. هزینه زندگی در آلمان

اگر می‌خواهید با گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان خیال خود را از بابت هزینه زندگی در این کشور راحت کنید، ابتدا باید بدانید هزینه زندگی در این کشور چقدر است. به طور کلی هزینه زندگی در آلمان برای یک فرد تنها را مبلغی نزدیک به 833.33 یورو در ماه تخمین می‌زنند اما این مبلغ به دو عامل اصلی وابسته است:

 • عادت‌ها و سبک زندگی دانشجو
 • شهر محل تحصیل در آلمان

فراموش نکنید که مبلغ مذکور به عنوان هزینه زندگی در آلمان، هزینه اسکان را دربرنمی‌گیرد. برای جزئیات بیشتر، به جدول زیر مراجعه کنید:

نوع هزینه مبلغ هزینه
رستوران 12.00 تا 50.00 یورو
مواد غذایی 0.56 تا 14.52 یورو
کارت حمل و نقل ماهانه 70.00 یورو
قبوض 246.55 یورو در ماه
امکانات تفریحی 12.00 تا 31.97 یورو
اجاره خانه یک خوابه 628.11 تا 854.47 یورو در ماه

 

اما چگونه بورسیه تحصیلی آلمان بگیریم؟ ما در آخرین بخش از این مطلب ضمن پاسخگویی به این سوال، نکاتی تکمیلی را در اختیار متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی آلمان ارائه می‌دهیم. پس بخش بعدی را از دست ندهید.

هزینه زندگی در آلمان

6. مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان

مراحل و شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان را نوع بورسیه دریافتی شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی تعیین می‌کند. برای مثال ثبت نام برای بورسیه تحصیلی آلمان در برخی موارد تنها به صورت آنلاین انجام می‌شود اما برخی دیگر امکان اقدام پس از حضور در آلمان  را به شما می‌دهند. همچنین برای دریافت بسیاری از بورسیه های تحصیلی آلمان حتماً باید همزمان با اخذ پذیرش اقدام کنید اما برخی دیگر پس از شروع تحصیل نیز به حمایت مالی از شما می‌پردازند.

پس برای دریافت پاسخ «چگونه بورسیه تحصیلی آلمان بگیریم؟» باید به وب‌سایت بورسیه مورد نظر خود مراجعه نمایید و به مطالعه کامل شرایط و مراحل گرفتن آن مشغول شوید.

7. نکات تکمیلی برای گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان

متقاضیان گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان باید بدانند که:

 • DAAD یا Deutscher Akademischer Austauschdienst با ارائه کمک‌هزینه‌های تحصیلی به بیش از 100,000 دانشجوی ملی و بین‌المللی، یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های تأمین مالی دانشجویان به شمار می‌رود.
 • بورسیه اراسموس شهرت و اعتبار جهانی دارد و تمام هزینه تحصیل و سفر به آلمان را پوشش می‌دهد.
 • احتمال گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) بیشتر از دوره کارشناسی است.
 • گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان وابسته به شرایط مالی و درآمد خانواده دانش‌آموزان است و تعلق گرفتن یا نگرفتن این بورسیه را قوانین ایالت محل زندگی دانش‌آموز یا قوانین مدرسه تعیین می‌کند.
 • داشتن رزومه قوی، نمرات بالا و انگیزه‌نامه‌ای کامل، شانس گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان را افزایش می‌دهد.
 • متقاضیان برای انجام پژوهش‌های علمی در آلمان می‌توانند روی بورسیه‌های تحصیلی این کشور حساب کنند.
 • تسلط به زبان آلمانی و داشتن مدارک معتبری مانند DSH یا TestDAF از جمله شرایط گرفتن بسیاری از بورسیه های تحصیلی آلمان به شمار می‌رود. داشتن مدارک زبان انگلیسی نیز می‌تواند به شما در اخذ این بورسیه ها کمک کند.
 • برای اخذ بورسیه های دانشگاهی آلمان، به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه کنید و به دنبال بخش‌های مرتبط با فاند یا Scholarship بگردید.

بهتر است مراحل اخذ بورسیه تحصیلی آلمان با دقت بالا و با استفاده از تجربیات افراد آگاه انجام شود. این مقاله بر اساس مقالات موسسه بین المللی سفیر سروش فردا نوشته شده است. پیشنهاد می کنیم سایر مقالات سروش فردا را هم مطالعه بفرمایید.

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on email

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

درباره ما

وکیل مهاجرتی مجموعه مهاجرت کاری مهسا اسدی دارای دکترای حقوق از دانشگاه تهران و دارای پانزده سال سابقه کار در زمینه مهاجرت علی الخصوص به کانادا و آمریکا

ما را دنبال کنید

جدیدترین مطالب

فرم رایگان ارزیابی و مشاوره مهاجرت