Skip to content

مقایسه جالب قیمت ملک در کانادا و قبرس شمالی

زمان مطالعه این مطلب : 5 دقیقه

قیمت ملک در قبرس بیشتر است یا کانادا؟ همان‌طور که می‌دانید، قبرس شمالی یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت، به‌ویژه برای تحصیل، در بین ایرانیان است.

این کشور دارای هزینه‌های زندگی مناسب و مقرون به صرفه‌ای است که باعث می‌شود بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌های مقتصد زندگی در آن، تصمیم به زندگی در این کشور بگیرند. تفاوت واضح هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی با بسیاری از کشورهای دیگر مانند کانادا مشهود است. برای این منظور، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی کامل قیمت ملک در قبرس و مقایسه آن با قیمت خرید املاک در کانادا بپردازیم. پس حتماً تا آخر مقاله را بادقت مطالعه کنید.

 

قیمت مسکن در قبرس شمالی و کانادا

بی شک اگر قصد مهاجرت به قبرس شمالی یا کانادا را داشته باشید، برایتان سؤال است که خرید ملک در کدام یک از این مناطق از قیمت کمتری برخوردار است. در این خصوص باید گفت قیمت پایین اجاره یا خرید ملک در قبرس شمالی نه‌تنها زندگی مهاجران و دانشجویان در این کشور را راحت‌تر می‌کند، بلکه این کشور را به یکی از مقاصد محبوب برای سرمایه‌گذاران خارجی و مهاجرت از طریق خرید ملک تبدیل کرده است. افرادی که از کشورهای اروپایی و توسعه‌یافته و یا کشورهای خاورمیانه‌ای، از جمله کشور ایران، به این کشور مهاجرت می‌کنند، می‌توانند با خرید آپارتمان یا خانه‌های ویلایی شیک به قیمت مناسب، سرمایه‌گذاری موفقی را انجام دهند.

در قبرس شمالی، خرید ملک به قیمت بسیار مناسبی امکان‌پذیر است که شامل آپارتمان‌ها و خانه‌های ویلایی شیک می‌شود. این خانه‌ها نه‌تنها به‌عنوان سرمایه‌گذاری، بلکه به‌عنوان یک مکان اسکان عالی برای تعطیلات نیز برای گردشگران سرمایه‌گذار جذاب هستند. هزینه خرید خانه در قبرس شمالی بستگی به متراژ و مکان دارد، مترمربعی در مرکز شهر حدود 1000 دلار و در حومه شهر حدود 850 دلار قیمت دارد.

همچنین هزینه اجاره آپارتمان‌ها نیز بستگی به تعداد اتاق‌ها و مکان دارد. به‌عنوان‌مثال، هزینه اجاره آپارتمان تک خواب در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب ماهیانه حدود 400 و 250 دلار و هزینه اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب ماهیانه حدود 750 و 590 دلار است.

قیمت ملک در کانادا

اکنون نوبت به بررسی قیمت املاک  در کانادا است. در این خصوص بد نیست بدانید که قیمت املاک در این کشور در سال 2023 افزایش‌یافته است. درحالی‌که در بسیاری از کشورهای دیگری که سالانه تعداد مهاجران زیادی می‌پذیرد، رشد بسیار کمی داشته یا حتی کاهش‌یافته است. البته ناگفته نماند که این امر نشان‌دهنده پتانسیل بالای بازار مسکن در این کشور است. همچنین مشاهده می‌شود که قیمت ملک در شهرهای بزرگ کانادا نسبت به شهرهای کوچک و حومه شهرها، پایین‌تر است. این تفاوت‌ها معمولاً به دلیل امکانات، خدمات و نیازهای شهری متفاوت در این مناطق است.

در سال 2021، میزان رشد ملک در کانادا بیشتر از کشور ایتالیا بوده است، که این نشان‌دهنده اهمیت و جذابیت بازار مسکن کانادا به‌ویژه در آن دوره است. بالاترین قیمت خانه در کانادا به ساحل غربی ونکوور در بریتیش کلمبیا تعلق دارد که آب‌وهوای معتدل دارد و از زیباترین مناطق کشور به شمار می‌آید.

مقایسه حقوق و دستمزد در قبرس شمالی و کانادا

برای اینکه بررسی دقیق‌تری از قبرس شمالی و کانادا داشته باشیم، بد نیست میزان حقوق و دستمزد را نیز در این دو کشور با یکدیگر مقایسه کنیم. چرا که اگرچه هدف افراد خرید ملک است، اما زندگی‌کردن در هر یک از این دو کشور نیازمند دریافت حقوقی مناسب است. در این خصوص ابتدا از میزان حقوق و دستمزد در قبرس شروع می‌کنیم.

متوسط درآمد در قبرس شمالی در بازه ماهانه 300 تا 650 دلار (یا 5500 تا 12000 لیر) متغیر است. اما اکثر مشاغل در این کشور متوسط درآمد 450 تا 500 دلار در ماه (یا حدود 9000 تا 9500 لیر در ماه یا حدود 114 هزار لیر در سال) داشته و درآمد نزدیک به بالای رنج، یعنی چیزی بیشتر  از 12 هزار لیر ، معمولاً در مناطق نیکوزیا و مراکز شهرهای اصلی دریافت می‌شود.

 

بیشتر بدانید: پرطرفدارترین و پردرآمدترین مشاغل در قبرس شمالی

 

اما بیشترین حقوق در قبرس شمالی چقدر است؟ در این خصوص باید گفت بیشترین حقوق در قبرس شمالی معمولاً تا 19 هزار لیر ترکیه است که برای مشاغل خیلی تخصصی و بسیار پر درآمد می‌تواند حتی به ماهیانه بیش از 30000 لیر نیز برسد. باید ذکر کنیم که کلیه این درآمدها پس از کسر مالیات حساب شده‌اند .مالیات در کشور قبرس شمالی نیز متغیر است و بین 10 درصد (برای درآمد بیش از 5 هزار لیر) تا 37 درصد (برای درآمد بیشتر از 30 هزار لیر) متفاوت می‌باشد. این نرخ‌ها بسته به میزان درآمد فرد مختلف است.

میزان حقوق دریافتی در کانادا

در کانادا، حداقل دستمزد به دلیل شرایط مختلف در استان‌های مختلف، متغیر است. هر استان قوانین کاری خود را دارد و حقوق کارگران، شرایط کار، اضافه‌کار و سایر مزایا بر اساس قوانین خاص خود تعیین می‌شود. این قوانین در طول زمان در استان‌های مختلف به‌تدریج تصویب و اجرا شدند.

قانون حداقل دستمزد در کانادا ابتدا در استان مانیتوبا در سال 1918 تصویب شد و سپس استان‌های انتاریو، ساسکاچوان، کبک و نوا اسکوشیا در سال 1920 به آن پیوستند. سایر استان‌ها نیز به‌مرور از قوانین مشابه پیروی کردند و آخرین استانی که قانون حداقل دستمزد را اجرایی کرد، استان جزیره پرنس ادوارد بود که در سال 1960 این قانون را به اجرا گذاشت.

در خصوص میزان حقوق دریافتی در کانادا لازم به ذکر است که حداقل دستمزد فدرال در کانادا برای کارکنانی که در بخش‌های تحت مدیریت فدرال مشغول به کار هستند مانند بانک‌ها، شرکت‌های مهم و… ، متناسب با قوانین مربوطه تعیین می‌شود. البته ناگفته نماند که اگر شما در یک صنعت تحت مدیریت فدرال کار کنید و حداقل دستمزد استانی برای این صنعت بیشتر از دستمزد فدرال باشد، شما حقوق بیشتری را دریافت خواهید کرد.

در کانادا تغییرات زیادی در خصوص حداقل دستمزد صورت‌گرفته است که آخرین تغییر آن در تاریخ 29 دسامبر 2021 بوده است و این مقدار در هر 1 آوریل هر سال بر اساس میانگین افزایش سالانه شاخص قیمت مصرف‌کننده تنظیم می‌شود.

تنظیمات مربوطه سالانه به هدف هماهنگی حداقل دستمزد فدرال با نرخ تورم و البته برای تعادل بین افراد صورت می‌گیرد. افزایش در حداقل دستمزد فدرال در این سال نشان‌دهنده افزایش 3.4 درصدی در میانگین سالانه شاخص قیمت مصرف‌کننده است و در نتیجه، حداقل دستمزد فدرال در کانادا در حال حاضر 15.55 دلار در ساعت رسیده است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از قیمت مسکن در قبرس شمالی و کانادا داشته باشیم. همان‌طور که می‌دانید، قبرس شمالی و کانادا دو کشور محبوب در نزد ایرانیان است که سالانه مهاجران زیادی را جذب می‌کند. زمانی که سخن از مهاجرت می‌شود، اولین چیزی که به ذهن افراد خطور می‌کند، قیمت مسکن در کشور موردنظر است. برای این منظور، در این مقاله در ابتدا به بررسی قیمت املاک در قبرس و کانادا پرداخته و سپس میزان حقوق دریافتی در این دو کشور را نیز مورد بررسی قرار دادیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on email

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما