Skip to content

معافیت‌ شهریه برای دانشجویان کبک

زمان مطالعه این مطلب : 3 دقیقه

معافیت‌ شهریه برای دانشجویان کبک

کبک معافیت‌های شهریه بین‌المللی انحصاری را برای دانشجویانی فراهم می‌کند که از خارج از کشور می‌آیند و تلاش می‌کند تا آنها را به ادامه تحصیلات تکمیلی در این استان ترغیب کند.

بطور کلی، دانش‌آموزان خارجی باید هزینه‌ شهریه دانش‌آموزان بین‌المللی را پرداخت کنند.‌ در ضمن این دانش‌آموزان خارجی کسانی هستند که با اجازه تحصیل به منظور ثبت‌نام در کالج عمومی و گرفتن مدرکی وارد کبک کانادا می‌شوند.

هزینه تحصیل در کبک

این هزینه‌ها با توجه به نوع برنامه متغیر است اما میانگین/بطور متوسط از یک دانشجوی خارج از کشور ممکن است انتظار رود مبلغی حدود ۱۷۰۰۰ دلار شهریه‌ی کالج و حدود ۲۴۰۰۰ دلار شهریه‌ی کارشناسی در سال بپردازد. اغلب، هزینه‌های یاد شده هزینه‌های ثبت‌نام و پذیرش، بیمه درمانی یا کتاب‌های درسی را پوشش نمی‌دهند.‌ بدین ترتیب ممکن است هزینه مهاجرت تحصیلی کانادا در کبک افزایش غیر قابل قبولی یابد.

این یک واقعیت ناشناخته است که کبک مزایای بسیار خوبی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند که می‌خواهند در آنجا تحصیل کنند. برخی از آنها برای مدت طولانی در آن محل بوده‌اند، در حالیکه برخی دیگر اخیراً آنجا هستند. لیست گروه‌های دانشجویی افزایش یافته است که واجد شرایط معافیت از نرخ‌های شهریه زیاد شده در کبک هستند.

نرخ شهریه برای دانشجویان بین‌المللی که در خارج از کشور تحصیل می کنند در زیر ارائه شده است:

شرایط ویزای دانشجویی کانادا در سال 2023
مشاهده مطلب

معافیت‌ از هزینه‌ های تحصیل در خارج از مونترال

در حال حاضر، آخرین تلاش‌ها در راستای تشویق به ماندن بلندمدت دانشجویان بین‌المللی در مناطق کبک در ماه مِی ۲۰۲۲ اعلام شد.

به منظور تشویق دانشجویان خارج از کشور به ادامه تحصیلات فرانسوی در دوره متوسطه در این مناطق، دولت کبک ۸۰ میلیون دلار را طی چهار سال اختصاص داده است.

دانشجویان بین‌المللی دارای واجد شرایط ممکن است ملزم به پرداخت هزینه شهریه اضافی نباشند که اغلب از آنها دریافت می‌شود. در واقع، در طول مدت تحصیل، دانشجویان واجد شرایط خارج از کشور فقط ملزم به پرداخت شهریه پایه هستند که تقریباً ۳۰۰۰ دلار برای یک دانشجوی تمام وقت در مقطع کارشناسی در کِبِک است. به منظور رسیدگی به تقاضای نیروی کار بنگاه‌های این منطقه، دانشجویان می‌توانند تا زمانیکه در کلاس‌ها ثبت‌نام می‌کنند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

دانشجویان باید در یک موسسه آموزش عالی منطقه‌ای خارج از ناحیه مادرشهری مونترال شرکت کنند و یک برنامه تحصیلی تمام وقت به زبان فرانسوی را در یکی از صنایع اولویت‌دار (یعنی فناوری اطلاعات، مهندسی، بهداشت و خدمات اجتماعی، آموزش و پرورش و اخیرا آموزش کودکان خردسال) دنبال کنند.

پیش‌بینی می‌شود در پاییز سال ۲۰۲۳ این مقررات اجرایی شوند.

 

معافیت از شهریه برای دانشجویان فرانسه و بلژیک

علاوه بر این برنامه، کبک با فرانسه و بلژیک توافقنامه‌هایی در مورد هزینه شهریه دانشجویان فرانسه زبان از کشورهایی منعقد کرده است که در آنجا تحصیل می‌کنند.

دانشجویان بلژیکی – فرانسه زبان و فرانسوی مقطع کارشناسی، همان شهریه پایه را درست مانند دانشجویان کانادایی پرداخت می‌کنند. دانشجویانی از فرانسه و بلژیک که در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا و همچنین در یک کالج فنی یا برنامه آموزش حرفه‌ای ثبت‌نام کرده‌اند، شهریه را به کبک می‌پردازند.

مشاغل برتر برای مهاجران در امریکا در سال 2022
مشاهده مطلب

دانشجویان واجد شرایط باید دارای یک پاسپورت معتبر فرانسه یا بلژیک و همچنین اجازه تحصیل مطابق با قوانین مهاجرت کانادا داشته باشند. در ضمن گواهی پذیرش کبک نیز ضروری است.

 

معافیت‌های شهریه برای دانشجویان بین‌المللی

در نهایت، اگر کشور یا سازمان بین‌المللی توافقنامه جابجایی دانشجویی را امضا کرده باشند، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی نیز واجد شرایط معافیت از پرداخت هزینه شهریه اضافی هستند. هزینه‌های تحصیل بهتر است ابتدا با نهادهای دولتی ناظر بر این معافیت‌ها تأیید شوند زیرا معیارهای انتخاب معافیت‌ها بر اساس کشور و توافقنامه متفاوت است.

اکثریت مردم کبک، از جمله یک سخنگوی فرانسوی زبان در آمریکای شمالی، به فرانسوی صحبت می‌کنند. به لطف معافیت‌های فوق‌العاده شهریه استان، دانشجویان استان فرصتی نادر برای تجربه فرهنگ غنی، دسترسی به آموزش معتبر جهانی و تعامل با برخی از برجسته‌ترین مربیان و روشنفکران در جهان دارند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on email

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما