Skip to content
ارزيابی مدارک تحصيلی ECA

روند ارزيابی مدارک تحصيلی ECA در کانادا

زمان مطالعه این مطلب : 7 دقیقه

ECA یا روند ارزيابی مدارک تحصيلی چیست؟ چگونه مدارک تحصیلی خود را در کانادا تأیید کنید

آیا می خواهید کار خود را در کانادا شروع کنید؟ کانادا مملو از فرصت هایی برای نیروی کار ماهر خارجی و بین المللی است تا مشاغل و مدارک خود را به سطح بعدی در کانادا برسانند. با این حال، برای اثبات اعتبار مهارت های خود، باید صلاحیت های خود را تأیید کنید. برای انجام این کار، به یک ارزيابی مدارک تحصيلی ECA نیاز دارید.

ممکن است سوالات زیادی در مورد روند ارزيابي مدارک تحصيلی (ECA) داشته باشید، بنابراین ما برخی از سوالات مهم شما را برای کمک به درک ECA جمع آوری کرده ایم.

ارزيابی مدارک تحصيلی (ECA) چیست؟

دانشجویان بین المللی در کانادا باید برای تایید مدرک خارجی، دیپلم، گواهینامه یا هر مدرک دیگری مرتبط با رشته تحصیلی خود ارزیابی شوند. ارزيابی مدارک تحصيلی ECA مختلفی برای نیازها و شرایط مختلف برای مهاجرت به کانادا وجود دارد.

ارزيابی مدارک تحصيلی ECA ثابت خواهد کرد که اعتبار  مدرک خارجی معادل یک مدرک کانادایی است – این ارزیابی یک  نقش حیاتی در روند مهاجرت ایفا می کند، به ویژه برای دانشجویانی که قصد زندگی و کار در کانادا را دارند. علاوه بر این، متخصصان، فارغ التحصیلان و نیروی کار  ماهر نیز باید مدارک خود را تایید کنند.

دو نوع گزارش روند ارزيابی مدارک تحصيلی (ECA) وجود دارد :

 • گزارش ECA سیستم رتبه بندی جامع (CRS)

این گزارش برای ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان خارجی برنامه های مهاجرت به کانادا تحت CRS استفاده می شود.

 • گزارش ECA اکسپرس اینتری

این گزارش برای ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیانی که به طور خاص برای یک برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری درخواست می کنند، استفاده می شود.

ECA دارای پنج بخش است که هر بخش برای ارزیابی جنبه های متفاوتی از پیشینه تحصیلی متقاضی طراحی شده است.

بخش ها به شرح زیر است:

بخش 1: مدارک تحصیلی

این بخش حاوی اطلاعاتی در مورد اصل مدارک تحصیلی خارجی است. شامل:

 • نام موسسه
 • نام برنامه
 • تاریخ شروع و پایان
 • نوع مدرک یا دیپلم اعطا شده

بخش 2: معادل کانادایی

این بخش معادل کانادایی مدرک تحصیلی خارجی را توضیح می دهد. شامل:

 • نام موسسه آموزشی کانادا
 • نام برنامه کانادایی
 • طول مدت تحصیل
 • مدرک یا دیپلم اعطا شده

بخش 3: سطح تحصیلات

این بخش بر سطح تحصیلات کسب شده با مدرک تحصیلی خارجی تمرکز دارد. شامل:

 • نوع مدرک یا دیپلم،
 • رشته تحصیلی، و
 • سطح مدرک یا دیپلم.

بخش 4: وضعیت اعتبارنامه

این بخش وضعیت مدرک تحصیلی خارجی را پوشش می‌دهد، از جمله اینکه آیا این مدرک:

 • معتبر،
 • منقضی شده،
 • لغو، یا
 • معلق.

بخش 5: اطلاعات تکمیلی

این بخش هر گونه اطلاعات اضافی در مورد مدرک تحصیلی خارجی را پوشش می دهد، مانند:

 • تاریخ صدور،
 • تاریخ تکمیل، و
 • هر گونه یادداشت یا اطلاعات مرتبط اضافی

گزارش روند ارزيابی مدارک تحصيلی (ECA) چگونه کار می کند؟

اگر مدرک خارجی دارید، بسته به نوع ECA، گزارش شما ثابت می کند که اعتبار خارجی شما معادل یک مدرک تکمیل شده کانادایی است. بنابراین، هنگام درخواست تحت سیستم اکسپرس اینتری، باید گزارش ECA و شماره مرجع خود را در پروفایل اکسپرس اینتری خود وارد کنید.

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری
مشاهده مطلب

در حالی که گزارش ECA ممکن است به جستجوی کار در کانادا کمک کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که شغلی در رشته خود یا در سطح مهارت خود پیدا کنید. علاوه بر این، افراد همچنان مشمول دریافت مجوز برای فعالیت در مشاغل تحت نظارت خواهند بود. با این حال، اگر می خواهید در کانادا شغلی پیدا کنید، در اینجا یک راهنمای مفید برای کمک به شما در روند درخواست شغلی ارائه شده است.

همانطور که گفته شد، دانشجویان بین المللی در کانادا باید از طریق گزارش ECA خود ثابت کنند که مدارک خارجی آنها معتبر و معادل مدرک کانادایی است.

اگر گزارش ECA شما ثابت کند که اعتبار شما معادل اعتبار کانادا نیست یا موسسه خارجی یک موسسه تعیین شده نیست:

 • معیارهای آموزشی تحت برنامه مذکور را نخواهید داشت
 • شما نمی توانید امتیاز دریافت کنید

کدام برنامه های مهاجرت و ویزای کانادا به ECA نیاز دارند؟

در حالی که ECA برای هر درخواستی حیاتی نیست، تقریباً همه برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی، دانشجویی یا کاری یا مهاجرت کاری از متقاضیان می‌خواهد تا صلاحیت خود را تأیید کنند. در زیر محبوب ترین برنامه های مهاجرت و ویزای کانادا و چرایی نیاز به ECA آورده شده است.

 • اکسپرس اینتری
 • برنامه نامزدهای استانی (PNP)
 • مجوز تحصیل کانادا
 • مجوز کار کانادا

از کجا ECA خود را  دریافت کنم

توجه داشته باشید:

همه برنامه ها به ECA نیاز ندارند، بنابراین ضروری است قبل از درخواست، الزامات خاص برنامه خود را بررسی کنید.

اگر مطمئن نیستید که آیا برنامه مهاجرت یا ویزای شما به ECA نیاز دارد یا خیر، آن را نادیده نگیرید. خوشحال خواهید شد بدانید که نیازی نیست این کار را به تنهایی انجام دهید، زیرا مشاوران مهاجرت کاری کاناد می‌توانند شما را در طول این فرآیند راهنمایی کنند.

ECA کدام مدارک را ارزیابی می کند؟

شما برای بالاترین سطح تحصیلات مدرک تحصیلی خود نیاز به ارزیابی دارید – به عنوان مثال، اگر مدرک کارشناسی ارشد بالاترین سطح شما باشد، برای مدرک لیسانس خود نیازی به ارزیابی نخواهید داشت.

مواقعی وجود دارد که دانشجویان  باید برای بیش از یک یا دو مدرک ارزیابی کنند و در این صورت، اگر هر مدرک را ارزیابی کنید، می‌توانید امتیاز بیشتری کسب کنید. اگر مدارک تحصیلی شما معادل مدرک تحصیلی کانادا نیست، می توانید مدرک تحصیلی متوسطه خود را ارزیابی کنید و برای اتمام دوره متوسطه امتیاز کسب کنید.

اگر می خواهید چندین اعتبار را به ویزا یا درخواست خود اضافه کنید، راه های مختلفی وجود دارد. برای مثال، در اینجا نحوه افزودن اعتبار دوم به برنامه Express Entry آمده است.

مرحله 1 :

به فرم “تحصیل و زبان ها” بروید و اطلاعات را در قسمت “تاریخچه آموزش” پر کنید.

مرحله 2 :

می توانید اولین مدرک و بالاترین سطح تحصیلی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که هر بار که یک اعتبارنامه ارسال می کنید به یک فیلد جدید نیاز خواهید داشت.

مرحله 3 :

روی “ذخیره و افزودن” کلیک کنید، و می بینید که فیلدهایی که قبلاً پر کرده اید  یرای افزودن اطلاعات جدید خالی می شوند.

مرحله 4 :

می‌توانید اعتبارنامه‌های اضافه شده خود را در جدول «تاریخچه آموزش» بررسی کنید – هر بار که یک اعتبارنامه را وارد می‌کنید، روی «دکمه ذخیره و افزودن» کلیک کنید. سپس، این روند را برای سایر اعتبارنامه های باقیمانده که باید اضافه شوند، تکرار کنید.

از کجا ECA خود را  دریافت کنم؟

شما باید ارزیابی خود را از یک نهاد حرفه ای تعیین شده توسط IRCC دریافت کنید. در نتیجه ، شما گزارشی دریافت خواهید کرد که معادل اعتبار خود را در کانادا مشخص می کند.

سازمان‌ ها یا نهاد های حرفه‌ای ممکن است مشمول هزینه‌های پردازش بیشتری شوند. پس از آن، سازمان یا ارگان راهنمایی هایی را برای ارسال مدارک شما که نیاز به ارزیابی دارند به شما می دهد.

بر اساس وب سایت رسمی دولت کانادا، در زیر برخی از سازمان های تعیین شده وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید:

هزینه زندگی در ونکوور در مقابل تورنتو - کدام ارزان تر است؟
مشاهده مطلب

خدمات آموزش تطبیقی – دانشکده مطالعات مداوم دانشگاه تورنتو

خدمات بین المللی ارزیابی اعتبار کانادا

خدمات آموزشی جهانی (WES)

خدمات ارزیابی صلاحیت های بین المللی (IQAS)

خدمات ارزیابی اعتبار بین المللی – موسسه فناوری بریتیش کلمبیا

دانشجویان بین‌المللی در کانادا با رشته ها و تخصص های تعیین شده باید ابتدا با نهاد نظارتی در استان کانادا تماس بگیرند تا مجوز فعالیت خود را در رشته یا شغل مورد نظر دریافت کنند.

برای سایرین، بهترین مکان برای دریافت ECA شما، خدمات آموزشی جهانی (WES)است، زیرا آنها هم در داخل و هم در خارج از کانادا به رسمیت شناخته می شوند.

چگونه می توانم ECA دریافت کنم؟

گرفتن ECA یک فرآیند نسبتا ساده است. با این حال، اطمینان از تأیید صحیح هر سند می تواند یک فرآیند پر زحمت باشد. در اینجا به بررسی روند انجام کار به تفکیک مراحل پرداخته ایم.

مرحله 1: سازمان تعیین شده را پیدا کنید

اولین قدم برای گرفتن ECA این است که سازمانی را پیدا کنید که دولت کانادا آن را برای انجام ارزیابی های ECA تعیین کند. سازمان های ذکر شده در بالا برای انجام ارزیابی های ECA تایید شده اند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که سازمان انتخابی شما معتبر و قابل اعتماد است.

مرحله 2: مدارک خود را ارسال کنید

پس از انتخاب یک سازمان، باید مدارک لازم را در اختیار آنها قرار دهید. مدارکی که برای ECA مورد نیاز است به نوع مدرک تحصیلی خارجی شما بستگی دارد. به طور کلی مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • ریز نمرات تحصیلی
 • کپی مدرک یا مدرک تحصیلی
 • هر مستند دیگری که سازمان ممکن است نیاز داشته باشد

اطمینان از ارائه تمام مدارک لازم به سازمان حیاتی است تا آنها بتوانند مدارک تحصیلی خارجی شما را به طور دقیق ارزیابی کنند.

مرحله 3 : ECA خود را دریافت کنید

پس از ارائه مدارک لازم، سازمان مدارک تحصیلی خارجی شما را ارزیابی کرده و گزارش ECA را صادر می کند. سپس گزارش برای شما ارسال خواهد شد.

هزینه ارزيابی مدارک تحصيلی ECA چقدر است؟

طبق وب سایت رسمی دولت کانادا، یک ECA حدود 200 دلار کانادا هزینه دارد که شامل هزینه های تحویل آن نیز می شود. با این حال، نهادها یا سازمان‌های حرفه‌ای تعیین‌شده مختلف مشمول هزینه‌ها یا هزینه‌های پردازش متفاوتی هستند.

هزینه ارزيابی مدارک تحصيلی ECA

پس از دریافت گزارش ECA چه کار کنیم؟

هنگامی که گزارش ECA خود را دریافت کردید، باید آن را به برنامه مهاجرت یا ویزای کانادا که برای آن درخواست می کنید ارسال کنید. بنابراین، اطمینان از ارسال گزارش ECA با سایر اسناد مورد نیاز بسیار مهم است.

چه مدت طول می کشد تا ECA دریافت کنید؟

زمان لازم برای دریافت ECA بستگی به سازمانی دارد که از آن استفاده می کنید. به طور کلی، دریافت گزارش ECA تا 8 هفته طول می کشد.

بنابراین، اطمینان از اینکه قبل از ارائه درخواست خود برای برنامه مهاجرت یا ویزای کانادا که برای آن درخواست می کنید، بسیار مهم است که زمان کافی برای دریافت ECA در نظر گرفته باشید.

برای گرفتن ECA چه کمکی می توانم دریافت کنم؟

اگر برای گرفتن ECA به کمک نیاز دارید، می توانید با یکی از کارشناس های ما مشورت کنید. آنها می توانند به شما در اخذ ECA کمک کنند و اطلاعات و مشاوره لازم را در اختیار شما قرار دهند. علاوه بر این ما سال ها تجربه کمک به صدها متقاضی برای درخواست برنامه های مهاجرت و ویزا  را دارند.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که تمام اسناد مورد نیاز خود را در اختیار دارید و کل فرآیند را به درستی دنبال می‌کنید، مشاوران سایت مهاجرت کاری برای  کمک به شما آماده هستند . لطفاً بررسی کنید که چگونه می توانیم به شما کمک کنیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on email

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما