Skip to content

با پاسپورت کانادایی به کدام کشورها بدون ویزا میتوان سفر کرد؟

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا
زمان مطالعه این مطلب : 4 دقیقه

مزایای دریافت پاسپورت کانادایی

داشتن پاسپورت کانادایی به شما امکان دسترسی و سفر بدون ویزا به 185 کشور را می دهد.
بر اساس آخرین گزارش رتبه بندی جهانی پاسپورت توسط Henley & Partners، یک موسسه مشاوره مهاجرتی جهانی، کانادا در کنار استرالیا، یونان، مالت و جمهوری چک در جایگاه هشتم قرار گرفته است. این شرکت گذرنامه ها را بر اساس تعداد کشورهای دیگری که یک شهروند بدون نیاز به دریافت هیچ نوع ویزا وارد آن می شود رتبه بندی می کند.

با پاسپورت کانادایی به کدام کشورها بدون ویزا میتوان سفر کرد؟

در این گزارش آمده است که دارندگان پاسپورت کانادایی می توانند بدون ویزا وارد 185 کشور شوند. این شرکت گذرنامه های ژاپن را به عنوان گذرنامه شماره یک در جهان رتبه بندی کرد که می تواند وارد 193 کشور شود. سنگاپور و کره جنوبی با رتبه 192 در جایگاه دوم قرار گرفتند. پایین ترین رتبه پاسپورت در این گزارش مربوط به افغانستان است که تنها به 27 کشور اجازه ورود بدون ویزا را می دهد.

پس از داشتن پاسپورت کانادایی ، می توانید بدون هیچ گونه محدودیت، مجوز یا ویزا، کانادا را ترک کرده و وارد کانادا شوید. با این حال، کانادا فقط برای شهروندان پاسپورت صادر می کند. ساکنان دائمی و کسانی که وضعیت موقت دارند، واجد شرایط دریافت پاسپورت نیستند.
گرفتن پاسپورت کانادایی لزوماً به این معنی نیست که باید پاسپورت فعلی خود را رها کنید. کانادا به شما این امکان را می دهد که بیش از یک پاسپورت به عنوان یک شهروند دوگانه داشته باشید، بنابراین اگر کشور شما بیش از یک پاسپورت را نیز مجاز می داند، می توانید هر تعداد گذرنامه هایی که واجد شرایط دریافت آن هستید، نگه دارید.

فاند تحصیلی امریکا
مشاهده مطلب

مراحل اخذ شهروندی کانادا

برای گرفتن پاسپورت کانادایی باید شهروند کانادا باشید. برای دریافت شهروندی باید مراحل مختلفی را طی کنید.

  • مقیم دائم باشید
  • شرایط حضور فیزیکی خود در کانادا را برآورده کنید
  • در صورت لزوم مالیات خود را فهرست و ارائه کنید
  • قبولی در آزمون شهروندی کانادا
  • مهارت و توانایی های زبانی خود را ثابت کنید

صرف نظر از نحوه اخذ اقامت دائم، باید بتوانید ثابت کنید که معادل سه سال از پنج سال گذشته را به صورت فیزیکی در کانادا گذرانده اید، یعنی 1095 روز در کانادا زندگی کرده باشید. بنابراین حداقل سه سال طول می کشد تا شهروند کانادا شوید.

نحوه درخواست پاسپورت کانادا

پس از اخذ تابعیت، باید تا پایان تشریفات اداری مربوط به اخذ شهروندی صبر کنید و گواهی خود را داشته باشید تا واجد شرایط درخواست گردید. هر کانادایی حق درخواست دارد و بسیار نادر است که واجد شرایط تلقی نشود. این اتفاغ تنها در صورتی می افتد که تابعیت شما به دلیل عواملی مانند ارائه نادرست مدارک در درخواست شما یا نگرانی های مربوط به امنیت، نقض حقوق بشر یا مسائل بین المللی یا جرایم سازمان یافته لغو شود.
اگر تمام مدارک لازم را داشته باشید، درخواست پاسپورت کانادایی ساده است. گواهی شهروندی شما یکی از مهمترین مدارک است و باید نسخه اصلی را همراه با درخواست خود داشته باشید. حتی کانادایی‌هایی که در این کشور متولد شده‌اند باید گواهی تولد را به عنوان مدرک شهروندی ارائه کنند.
علاوه بر درخواست خود، شما باید مدارک زیر را نیز همراه داشته باشید:

  • مدرک شهروندی کانادا
  • پاسپورت معتبر کانادایی یا سایر اسناد مسافرتی (سند مسافرتی پناهنده یا گواهی هویت) که برای شما صادر شده است
  • سندی برای اثبات و همایت از هویت شما
  • دو عکس پاسپورت یکسان

دولت کانادا به شما این امکان را می دهد که اسناد خود را پست کنید یا آنها را برای پردازش به اداره گذرنامه بیاورید.

درخواست همزمان دو برنامه مهاجرتی کانادا
مشاهده مطلب

زمان پردازش درخواست های پاسپورت کانادا

در حال حاضر تقاضای زیادی برای پاسپورت های جدید و تمدید پاسپورت از سوی کانادایی ها وجود دارد. علت آن نیز این است که محدودیت‌های مسافرتی مرتبط با بیماری همه‌گیر کرونا در سراسر جهان برداشته شده و اکنون امکان رفتن به تعطیلات یا ارتباط مجدد با خانواده و دوستان در خارج از کشور وجود دارد.
دولت کانادا اخیراً ابزاری برای تعیین زمان پردازش ایجاد کرده است، که در حال حاضر می‌گوید پردازش یک درخواست، به علاوه زمان ارسال پست برای کسانی که تصمیم به ارسال پستی آن دارند، بین دو تا سیزده هفته طول می‌کشد. بنابراین، زمان شروع این برنامه مهم است. اگر قصد دارید در آینده به خارج از کانادا سفر کنید، مراحل درخواست را زودتر انجام دهید.

مزایای دیگر داشتن پاسپورت کانادایی

بیش از 80 درصد از ساکنان دائم کانادا شهروندی را انتخاب می کنند، شهروند شدن و اخذ پاسپورت مزایای متعددی دارد.
هنگامی که پاسپورت دارید، در حال حاضر شهروند هستید و مانند هر کانادایی دیگر از تمام حقوق و آزادی ها برخوردار هستید. به عنوان مثال، شما می توانید در انتخابات رای دهید و همچنین متوجه خواهید شد که یافتن شغل آسان تر است زیرا برخی مشاغل در کانادا برای کسانی که اقامت دائم دارند اما شهروند نیستند قابل دسترس نمی باشد.

احتمالاً یکی از بزرگترین مزایای شهروندی این است که دیگر نیازی به تمدید وضعیت خود به طور منظم ندارید. کسانی که اقامت دائم کانادا را انتخاب می کنند باید هر پنج سال یکبار وضعیت خود را در IRCC تمدید کنند. این بدان معناست که دیگر هیچ هزینه ای وجود ندارد یا نیازی به ارسال درخواست یا درخواست تمدید به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) نیست.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on email

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات شما

درباره ما

وکیل مهاجرتی مجموعه مهاجرت کاری مهسا اسدی دارای دکترای حقوق از دانشگاه تهران و دارای پانزده سال سابقه کار در زمینه مهاجرت علی الخصوص به کانادا و آمریکا

ما را دنبال کنید

جدیدترین مطالب

فرم رایگان ارزیابی و مشاوره مهاجرت